خانه / باستان شناسی و دفینه یابی / اطلاعات جدید از توتن خامون پادشاه مصر
گنج یاب فلزیاب طلایاب

اطلاعات جدید از توتن خامون پادشاه مصر

اطلاعات جدید از توتن خامون

 

اطلاعات جدید از توتن خامون

 

باستان‌شناسان با بررسی قبر پرستار دوران کودکی «توتنخامون» پادشاه مصری به اطلاعات جدیدی درباره او دست پیدا کردند.

حفاری قبر «مایا» پرستار «توتنخامون» در کودکی، باستان‌شناسان را متقاعد کرد که این زن، خواهر این فرعون معروف مصری بوده است.

توتنخامون از مشهورترین پادشاهان مصر باستان و فرزند «نفرتی‌تی» و «آخن‌آتون» است که در سن ۱۰ سالگی به تخت نشست. او تنها ۹ سال زنده ماند و تا سال ۱۳۲۴ پیش از میلاد پادشاهی کرد. مقبره او سال‌هاست سوالات زیادی را در ذهن باستان‌شناسان ایجاد کرده است.

پژوهشگران جدیدا به این نتیجه رسیده‌اند که مایا پرستار دوران کودکی توتنخامون، همان «مریتاتن» خواهر تنی یا ناتنی اوست. قبر مایا از روز یکشنبه با حضور مقامات مصری و «آلن زیوی»، باستان‌شناس فرانسوی افتتاح شد تا ماه آینده درهای آن برای بازدید عموم باز شود. این مکان سال ۱۹۹۶ در ۲۰ کیلومتری جنوب قاهره توسط «زیوی» کشف شد.

به گزارش گاردین، مومیایی مایا سال ۱۹۲۲ توسط «هوارد کارتر» مصرشناس معروف انگلیسی در دره پادشاهان به همراه مجموعه ارزشمندی از هزاران شی باستانی پیدا شد. در یکی از این حکاکی‌های اطراف مایا روی تخت سلطنتی و توتنخامون روی پای او نشسته است.

اطلاعات جدید از توتن خامون

حکاکی‌های قبر مایا

زیوی درباره کشف جدید خود گفت: با توجه به حکاکی‌های روی دیواره قبرهای توتنخامون و مایا به این نتیجه رسیدم. مسأله خارق‌العاده شباهت عجیب این دو با هم است. چشم‌ها، چانه و ویژگی‌های ظاهری خانوادگی هر دو بسیار به هم شبیه است.

«نیکولاس ریوز»، باستان‌شناس انگلیسی است که برای پیدا کردن مقبره نفرتی‌تی راهی کشور مصر شده و مدعی است ماسک طلایی معروف توتنخامون، پسر این ملکه مشهور و زیباروی مصری، متعلق به خودش نیست.

این باستا‌ن‌شناس چندی پیش گفت، شواهدی پیدا کرده حاکی از آن که قبر نفرتی‌تی در حجره‌ای پنهانی در کنار قبر پسرش توتنخامون است.

کشف ماسکی با ۱۱ گرم طلای خالص و مزین به سنگ‌های قیمتی روی صورت مومیایی‌شده توتنخامون او را به یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های تاریخ باستان‌شناسی مصر تبدیل کرده است. او بین سال‌های ۱۳۳۳ تا ۱۳۲۳ پیش از میلاد بر سرزمین‌های تمدن مصر باستان حکومت می‌کرد.

نقد و بررسی اطلاعات جدید از توتنخامون

امتیاز

باستان‌شناسان با بررسی قبر پرستار دوران کودکی «توتنخامون» پادشاه مصری به اطلاعات جدیدی درباره او دست پیدا کردند.

اکتشاف تدفین‌های ۶۰۰۰ ساله در جنوب غربی ایران
امتیاز کاربران: اولین امتیاز رو بدید
گنج یاب فلزیاب طلایاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طلایاب گنج یاب فلز یاب